Historia piłki nożnej
Jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na całym świecie. Posiada około 4 miliardy fanów, którzy z zapartym tchem śledzą rozgrywki klubowe oraz reprezentacji poszczególnych krajów. Mowa oczywiście o piłce nożnej. Każdy z nas w życiu miał lub cały czas ma styczność z tym niezwykle popularnym sportem. Jak to się stało, że ta gra zespołowa zyskała tak ogromne rzesze fanów, zlokalizowane na całym globie? Początki piłki nożnej są bardzo ciężkie do ustalenia. W wielu różnych cywilizacjach istniały dyscypliny, które w głównej mierze opierały się na użyciu piłki.
Za kolebkę piłki nożnej uznawane są Wyspy Brytyjskie, jednakże sport ten jest nieznanego pochodzenia. Jest całkiem prawdopodobne, że pojawił się on wraz z Celtami, Normanami, Rzymianami lub też Duńczykami. Najstarsze wzmianki o futbolu pojawiały się już w XII wieku. Prawdziwy rozwój piłki nożnej datuje się na XIX wiek. Właśnie wtedy w Wielkiej Brytanii miała miejsce rewolucja przemysłowa, która rozwinęła infrastrukturę Wysp Brytyjskich. Głównie przez to futbol zaczął rozwija ć się w kierunku rywalizacji pomiędzy szkołami.
Na początku bowiem to właśnie placówki oświatowe były głównymi propagatorami tego sportu. Nie istniały jednak ogólne zasady, które jasno i przejrzyście określałyby wszystkie dozwolone i niedozwolone zagrywki. W 1848 i 1857 roku zostały spisane reguły futbolu (odpowiednio w Cambridge i Sheffield) i od tego momentu popularyzacja piłki nożnej zaczęła nabierać zawrotnego tempa. Ale w jaki sposób sport popularny w jednym kraju rozprzestrzenił się po praktycznie całym świecie? Odpowiedzią jest imperialna polityka Wielkiej Brytanii. Królestwo Brytyjskie na potęgę kolonizowało najodleglejsze zakątki globu, a wraz z kolonizacją oczywiście przenosili także swoje zwyczaje. Żołnierze i zwykli obywatele Wielkiej Brytanii zaszczepili zatem bakcyla do „kopania szmacianki” na niemalże całym świecie.
W 1904 roku została powołana Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA), która stoi na straży zasad gry i znacząco przyczyniła się do dalszego rozwoju dyscypliny. Dziś na świecie prawie każdy kraj posiada swoją reprezentację, a Mistrzostwa Świata są jednym z najbardziej prestiżowych turniejów na świecie.