Jak zabrać się do założenia spółki zagranicznej?
Założenie swojej własnej firmy nie jest prostym zadaniem. Jeszcze trudniejsze może okazać się założenie własnego biznesu poza granicami rodzimego kraju. Jak się bowiem okazuje, rejestracja takiej spółki zagranicznej może okazać się dość skomplikowanym procesem, który będzie wymagał albo sporego doświadczenia, albo pomocy od fachowców.
Zakładając firmę za granicę musimy więc zatrudnić między innymi dobrego księgowego, który pomoże nam z różnego rodzaju formalnościami. Ale dlaczego tak właściwie ludzie decydują się na zakładanie firm poza granicami swojego kraju? Zalet tego typu rozwiązania jest całkiem sporo. Po pierwsze, w ten sposób możemy zminimalizować koszty pracy oraz płac dla pracowników.
Po drugie, to także dobra droga do optymalizacji podatkowej. Wśród czynników zachęcających do takiego przedsięwzięcia nie może również zabraknąć takich aspektów jak ochrona majątku osobistego, podniesienie kwalifikacji personelu czy po prostu wejście ze swoją działalnością na zupełnie nowe rynki.
Największe wyzwanie związane z rejestracją spółki zagranicznej
Bardzo cz ęsto jednym z najpoważniejszych problemów czy wyzwań, przed jakimi stajemy w ramach zakładania spółki zagranicznej, jest po prostu zrozumienie innego rynku czy inaczej mówiąc zrozumienie potrzeb potencjalnych inwestorów.
Sporym wyzwaniem jest również zapoznanie się i zrozumienie zasad prawa podatkowego czy ogólnie przepisów prawa. Niekiedy to właśnie dlatego firma nie jest w stanie odnieść sukcesu za granicą, mając problemy na przykład z interpretacją przepisów. Bardzo ważne są więc takie rzeczy jak analiza finansowa, wywiad gospodarczy czy poznanie warunków ekonomicznych danego kraju, w którym chcemy rozpocząć działalność.
Bez tego ciężko będzie nam w ogóle zarejestrować spółkę zagraniczną. Najważniejsze jest jednak pamiętać o tym, że założenie takiej spółki to po prostu proces – łatwo jest popełnić błąd, natomiast nie można się zniechęcać, lecz cały czas wierzyć, że się uda i działać w tym kierunku.